شنبه تا چهارشنبه 
ساعت 9 الی 18

02122892010

 

چند روش ساده برای تمیز کردن نقره

چند روش ساده برای تمیز کردن نقره

روش های تمیز کردن نقره

آیا زیورآلات نقره‌‌ی شما سیاه و کدر شده و علی‌رغم اینکه دوستشان دارید احساس می‌کنید دیگر قابل استفاده نیستند؟ ما در این مقاله، به شما خواهیم گفت که چطور اکسسوری‌‌های نقره‌‌ی خود را از کنج جعبه درآورده و مثل روز اول، درخشان و براق کنید. اما پیش از آن خوب است بدانید که این تغییر رنگ اصلا به چه دلیلی بوجود می‌آید؟

نقره‌ی اصل به مرور زمان ممکن است دچار کدری به رنگ‌های قرمز و سیاه بشود. هر چند که نقره‌ی خالص در محیط و دمای منزل تیره نمی‌شود ولی فلز مسی که هنگام عیار کردن نقره 925 استفاده می‌شود، با نمک و گوگرد معلق در هوا ترکیب شده و باعث تیرگی محصول می‌شود. این تیرگی زمانی که نقره با مواد شیمیایی شوینده و آرایشی-بهداشتی (مانند وایتکس، رنگ مو، عطر، کرم، آرایش پاک‌کن‌ها و ...) در تماس باشد حتی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. گاهی حتی ممکن است این ماده شیمیایی، عرق طبیعی بدن ما باشد. حال اگر به دلیل هر یک از موارد بالا، زیورآلات نقره‌ی ما سیاه شد، باید چه کرد؟

 

شستن زیورآلات نقره: 

اولین و ساده‌ترین گزینه برای سفید کردن نقره‌جات شما، شستن آن با آب ولرم و شوینده‌های رایج مانند مایع ظرف‌شویی است! اما حتما قبل از شستن مطمئن شوید که شوینده‌‌ی شما دارای فسفات و آمونیاک نیست که در اینصورت باعث بیشتر سیاه شدن قطعه نقره خواهد شد. 

 

استفاده از شوینده‌های طبیعی و خانگی:

راه حل دوم استفاده از تمیزکننده‌های خانگی نظیر جوش شیرین و سرکه است. توجه داشته باشید که اگر جواهر شما چیزی بیشتر از یک نقره ساده است (به طور مثال دارای سنگ و نگین می‌باشد)، باید مراقب باشید. این شوینده‌های طبیعی می‌توانند به قطعه‌های نگین و سنگ‌های دوست‌داشتنی شما آسیب وارد کنند.

 

تمیز کردن نقره با جلاسنج:

اگر از شستن زیورآلات خود با مایع ظرف‌شویی، سرکه و جوش شیرین به قدر کافی رضایت نداشتید، می‌توانید از براق‌کننده‌های تجاری استفاده کنید. استفاده از جلاسنج‌ها می‌تواند نتیجه‌ای عالی در پی داشته باشد اما به همان اندازه ممکن است استفاده از آنها دشوار و در برخی موارد خطرناک باشد. اگر در انتخاب نوع براق‌کننده اشتباه کنید و یا از دستورعمل‌های توصیه‌ شده بر روی محصول استفاده نکنید، ممکن است در نهایت باعث آسیب دیدگی جدی نقره و از بین رفتن زیورآلات شما شود.

 

براق کردن حرفه‌ای:

فراموش نکنید در کنار تمامی راه‌حل‌های پیشنهادی برای تمیز و براق نمودن زیورآلات نقره، هیچ گزینه‌ای بهتر از یک پولیش حرفه‌ای نیست! بخصوص در مواردی که قطعه‌ی نقره دچار سیاه و کدر شدگی شدید است؛ تنها راه چاره یک پولیش حرفه‌ای توسط متخصص است. به یاد داشته باشید که پولیش حرفه‌ای زیورآلات به طور معمول، دارای هزینه‌ای بسیار ناچیز بوده و تقریبا تمام فروشگاه‌های نقره و طلا قادر به انجام آن هستند.

نظر خود را بنویسید